WDBD CHAMPIONSHIP ENTRIES 2017 - 18

WDBD Championship Entries 2017 - 2018

Men’s Over 60 Singles at Koroit 3 October    20 Entries

Koroit:                          P. Kampman

Dennington:                 S. Wines, W. Boulton, R. Harris, J. Hovard,

Lawn Tennis:              R. Treweek, I. Prout

City Memorial:             R. Hoy, G. Davey, C. Davey, G. Madden, D. Andrew, G. Monro,

                                    W. Square, B. Scott, P Cooke

Warrnambool:             I. Clark, P. Symmons, D. Agnes, K. Boyd

 

After day 1: Semi-finalists were Ray Hoy, Colin Davey, Brian Scott, Ian Prout

Final on day 2: Ray Hoy 21 d Colin Davey 16

 

Women’s Over 60 Singles at Mortlake 3 October      11 Entries

City Memorial:             J. Murnane

Dennington:                 M. Drennan

Lawn Tennis               D. Prout, M Treweek

Mortlake:                      V. Smith

Terang:                        J. Meade, C. Cardwell

Warrnambool:             K. Brockett, A. Grummett, D. Mugavin, L. Creek

 

Final on day 2: Diane Mugavin 21 d Linda Creek 9

 

Women’s Fours Championship at City Memorial 7 and 8 October   6 Entries

City Memorial:             P. Burleigh, J. Dosser, K. Lloyd, M. O’Brien

Dennington:                 M. Drennan, S. Barling, P. Rabl, G. Taylor

Koroit:                          K. Dycer, F. Bolden, M. Green, A. Wilson

Warrnambool:             I. Gill, J. Rae, K. Brockett, M. Johnson

                                    P. Boyd, D. Mugavin, L. Creek, B. Hawker

                                    G. Vorwerk, Marie Dalton, R. Savery, Marita Dalton

 

Final: Maureen Drennan 25, Marie Johnson 10

 

Men’s Fours Championship at City Memorial 7 and 8 October         12 Entries

City Memorial:             K. O’Keeffe, B. Collie, R. Cooknell, M. Fleming

                                    R. Laird, W. Smail, A. Bell, R. Hoy

                                    D. Wells, H. Pelgrim, G. Davey, P. Carty

                                    V. Moloney, W. Hall, C Davey, N Billington

Koroit:                          L. Johnson, J. Murnane, S. Quinlan, W. Cooper

Lawn Tennis:              B. Stewart, R. Kawade, G. Blandthorn, P. Verdon

Warrnambool:             P. Symmons, A. Sullivan, J. Klein, B. Hunting

                                    S. Pudney, Bryan Sheehan, P. Kelly, T. Holloway

                                    B. Cornich, M. Solly, B. Crimmin, T. McArthur

                                    K. Carlin, C. Carlin, I. Dalton, S. Dalton

                                    W. Tory, M. McCallum, Brendan Sheehan, P. Pangrazio

Timboon:                     A. Finch, M. Saunders, J. Mungean, R. Bowen

 

Final: Les Johnson 16, Kevin O’Keeffe 15